,, ODPADY WYKORZYSTUJEMY – ZWIERZAKI MONTUJEMY”

14.06.2019

W dniu 15.05.2019r. jury zapoznało się z pracami nadesłanymi na zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. św. Stanisława Kostki w Kostowcu konkurs ,,Odpady wykorzystujemy – zwierzaki montujemy”.

Do konkursu zgłoszono 7 prac. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii: praca indywidualna

Miejsce I

- Patrycja Czerniawska kl. IV Szkoła Podstawowa w Kostowcu

Miejsce II

- Gabriela Głowacka 6lat Publiczne Przedszkole w Młochowie

- Oliwier Głowacki 6lat Publiczne Przedszkole w Młochowie

Miejsce III

- Michał Kowalski 6lat Publiczne Przedszkole w Młochowie

W kategorii: praca zbiorowa

Miejsce I

- Publiczne Przedszkole w Wolicy grupa ,,Biedronki”

Miejsce II

- Jan Wilczak i Marcel Stroiński Publiczne Przedszkole w Nadarzynie

Miejsce III

- Jagoda Dudzik i Urszula Wojtaś kl. VII Szkoła Podstawowa w Kostowcu


VIII Mistrzostwa Polski w grze Superfarmer w Muzeum Powstania Warszawskiego

11.06.2019

4 czerwca 2019 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się VIII Mistrzostwa Polski w grze Superfarmer. Udział w turnieju wzięło ok. 70 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowały laureaci szkolnych eliminacji: Kacper Firlej  z kl.2, Izabela Tyskow z kl.2 oraz Cezary Gauks z kl.4.

  Przed rozpoczęciem rozgrywek dzieci pod opieką przewodnika zwiedziły muzeum oraz poznały historię gry Superfarmer.

Superfarmer  jest grą znaną wśród uczniów naszej szkoły, ale niewielu uczniów zna jej początki.

Grę wymyślił profesor  Karol Borsuk- wybitny polski matematyk, a jej nazwa brzmiała Hodowla Zwierzątek. Gra powstała podczas niemieckiej okupacji, ale wszystkie oryginalnie wyprodukowane egzemplarze spłonęły w czasie powstania warszawskiego . Szczęśliwie, po wojnie, pod Warszawą odnalazł się jeden ocalały egzemplarz gry. Produkcję gry pod nazwą Superfarmer rozpoczęła firma Granna i już ponad 20 lat bawi dzieci, młodzież i dorosłych. Dużą popularnością cieszy się również wśród uczniów naszej szkoły.

         Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali dyplomy i nagrody od firmy Granna. Czarek Gauks osiągnął znakomity wynik i dotarł aż do półfinału turnieju. Natomiast Iza Tyskow znalazła się wśród laureatów konkursu na najlepsze przebranie i otrzymała nagrodę specjalną.


Szkolny Turniej Superfarmera

04.06.2019

31 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Superfarmera. Udział wzięło 26 uczniów z klas I-VII. Uczestnicy rozegrali dwie partie gry, które pozwoliły wyłonić szkolnych mistrzów. Najlepszym strategiem rozgrywek i Tytuł Mistrza otrzymał Cezary Gauks z klasy IV.
Kolejne miejsca zajęli : Izabela Tyskow z klasy II , Kacper Firlej z klasy II, Adrian Ścisłowski z klasy VII i Bartosz Nogal z klasy V.
Czworo uczniów z najlepszymi wynikami otrzymało nagrody- gry od wydawnictwa Granna i będzie reprezentowało naszą szkołę na Ogólnopolskim Finale Turnieju SUPERFARMERA , który odbędzie się 4 czerwca w Muzeum Powstania Warszawskiego.


Spotkanie autorskie z Hanną Niewiadomską

03.06.2019

W piątek 31.05.19r. klasy 0-3 uczestniczyły w spotkaniu z Hanną Niewiadomską, autorką popularnych wierszy dla dzieci. Poezja Pani Niewiadomskiej jest radosna, żartobliwa i wesoła. Autorka zaprezentowała dzieciom wybrane wiersze ze swojej książki „Bajczytanki Pani Hanki”. Uczniowie również próbowali swoich sił w recytacji i układaniu rymów. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali od Pani Hanny zakładki do książki, mogli zakupić jej książkę oraz otrzymać autograf. Pani Hanna Niewiadomska podarowała naszej szkole jedną ze swoich książek, która jest dostępna dla wszystkich w bibliotece szkolnej.


Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

03.06.2019

29 maja nasza szkoła po raz 17. była gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „Gżegżółka ma duży brzuch” dla uczniów klas II i III oraz XII edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas IV - VIII. W tym roku udział wzięło 46 uczniów szkół podstawowych gminy Nadarzyn. Finaliści pisali dyktando z wieloma trudnościami ortograficznymi. Komisja konkursowa , po sprawdzeniu prac, wyłoniła zwycięzców z najmniejszą liczbą błędów, którzy otrzymali nagrody. Mistrzami ortografii okazali się :

Klasy II - III
Magdalena Krzysztosiak (SP Wola Krakowiańska)
Lena Lewandowska (SP Nadarzyn)
Jan Gajowniczek (SP Nadarzyn)
Piotr Opłocki (SP Kostowiec)
Klasy IV – VI
1.Dorota Godlewska (SP Nadarzyn)
2.Alicja Adamczyk (SP Nadarzyn)
3.Urszula Wąsiewicz (SP Kostowiec)
Klasy VII – VIII
1.Weronika Niezgoda (SP Wola Krakowiańska)
2.Mateusz Lewandowski (SP Młochów)
3.Uczeń z SP Wola Krakowiańska

Honorowy patronat nad konkursem ,od pierwszej edycji ,sprawuje wydawnictwo gier edukacyjnych GRANNA, które jest też fundatorem nagród dla wszystkich finalistów. Pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczyła dyrektor ds. promocji wydawnictwa-Pani Bożena Michalska.
Gratulujemy serdecznie zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu.


Powiatowy Dzień Dziecka w Pruszkowie

31.05.2019

 

            W dniu 30 maja ( czwartek) dzieci klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyły w Powiatowym Dniu Dziecka zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie. Na imprezie zaszczycił nas swoją osobą Starosta Powiatowy Pan Krzysztof Rymuza oraz członkini Zarządu Powiatu Pani Agnieszka Kuźmińska.

            Na początku przywitała nas i zaprosiła do wspólnej zabawy dyrektor Pruszkowskiego MDK-u Pani Anna Łukowska – Adamczyk. Naszymi przewodnikami po zaplanowanych atrakcjach byli wolontariusze MDK.

            Pierwszą atrakcją jaka na nas czekała,  były pokazy naukowe zorganizowane przez Centrum Nauki Kopernik. Były to pokazy muzyczne, podczas których dzieci aktywnie doświadczały świat muzyki. Dowiedziały się jak powstaje dźwięk, skąd się on bierze, a na koniec wspólnie zagrały melodię na       „Bum bum rurkach”.

            Następnie wykazały się swoją kreatywnością poprzez układanie ogromnych , piankowych klocków „Mammutico”.

            Kolejną atrakcją była strefa aktywności fizycznej, zorganizowanej przez uczniów i trenerów ZSOiS w Pruszkowie. Uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami z różnych dziedzin sportu: rzuty do kosza, slalom z kijkami do mini unihokeja, rzucanie do celu różnymi przyborami i itp.

             Dzieci mogły również obejrzeć pokaz musztry przygotowanej przez Strzelców Rzeczypospolitej – Pruszków oraz wziąć udział w Zumbie na świeżym powietrzu.

            Dodatkową atrakcją była wata cukrowa oraz słodka bułka i jabłko zapewnione przez organizatorów, która osłodziła ten wyjątkowy dzień naszym uczniom.

 

                                                                                                                                                                   Kinga Piekarska


Innowacja pedagogiczna

30.05.2019

            W dniach od 1 kwietnia do 24 maja 2019r.  w naszej szkole była realizowana innowacja pedagogiczna "Działaj kolego, to nic trudnego!". Polegała  ona na zapoznaniu uczniów klasy I z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

         Najpierw uczniowie  uczestniczyli  w pokazie udzielania pomocy prowadzonym przez członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Młochowa.  Pierwszaki  bacznie obserwowały, a następnie z dużym zaangażowaniem włączyły się wykonywanie ćwiczeń praktycznych prowadzonych pod okiem  starszych kolegów.

         Kolejny etap zaplanowanych działań polegał na uczestnictwie w spotkaniu z lekarzem.  Dnia 15 maja do naszej klasy przybył zaproszony gość – lekarz pracujący na co dzień w szpitalu, a jednocześnie tata jednej z uczennic. Podczas spotkania  uczniowie  dowiedzieli się: dlaczego ważne jest właściwe reagowanie w sytuacjach zagrożenia, dlaczego trzeba dbać o własne bezpieczeństwo, a także w jaki sposób udzielać pomocy. Dużo wrażeń dostarczyły ćwiczenia praktyczne na fantomach dorosłego i niemowlaka oraz opatrywanie ran i złamań.

         Ostatni etap przeprowadzonej innowacji wymagał od pierwszaków wykazania się wiedzą  i umiejętnościami   w udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym.  W dniu 24 maja 2019 r. z chęcią zaprezentowali  oni swoje umiejętności podczas pokazu przygotowanego dla kolegów i koleżanek z klasy II oraz III.

         Mam nadzieję, że zrealizowana innowacja przyczyni się do właściwego zareagowania w sytuacji zagrożenia, a nabyte umiejętności pozwolą pomóc ewentualnym poszkodowanym.

         Serdecznie dziękuję Strażakom z OSP Młochów oraz  tacie Hani za pomoc w przeprowadzeniu zaplanowanej innowacji.

 

                                             Dorota Śmigielska


Finał Sprawności Fizycznej o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn

24.05.2019

Dnia 23 maja w hali GOS Nadarzynie odbył się Finał Sprawności Fizycznej o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn. W tym turnieju brały udział dziewczęta ze szkół podstawowych Gminy Nadarzyn.
I miejsce zajęła uczennica SP Kostowiec Małgorzata Lechman.
Natomiast nasza szkoła z Kostowca, jako jedyna zdobyła bon o wartości 1000zł na zakup sprzętu sportowego za najwyższą frekwencję w tej imprezie.
Nauczyciel w-f
Marcin Mlekicki


Spotkanie z MDP w Młochowie

05.04.2019

W dniach 2-3 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Młochowie.
Młodzi strażacy przeprowadzili pokaz, a następnie uczyli swoich młodszych kolegów podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali prowadzących oraz z entuzjazmem wykonywali ćwiczenia praktyczne.
Mamy nadzieję, że nabyte umiejętności pozwolą naszym podopiecznym na wykorzystanie zdobytej wiedzy i udzielenie pomocy, jeśli tylko będzie taka potrzeba.


Rekolekcje

01.04.2019

W dniach 25.03- 27.03.2019 w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Ćwiczeniom duchowym przewodził ks. Marcin Piwnicki SVD. Przez te trzy dni ksiądz rekolekcjonista pokazał nam czego potrzebuję dusza, aby mogła wzrastać w Bożej łasce i jak wielkie jest Boże miłosierdzie. Pierwszego dnia wszyscy uczniowie otrzymali kostkę drożdży. Drugiego dnia w kościele odbyło się nabożeństwo pokutne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem następnie dzieci mogły skorzystać z sakramentu pokuty. Na koniec wszyscy przeszliśmy przez symboliczne serce. Trzeciego dnia wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej a następnie udaliśmy się do szkoły na agapę, na którą dzieci przyniosły zrobione (z drożdży otrzymanych pierwszego dnia rekolekcji) przez siebie ciasta.
W trakcie tych trzech dni w szkole odbywały się również warsztaty wielkanocne oraz gościliśmy uczniów Specjalnego Ośrodka w Brwinowie, którzy przedstawili nam dwie scenki o naszym szkolnym patronie św. Stanisławie Kostce oraz o Zmartwychwstaniu. Były to szczególne dni roku szkolnego. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki. Dostarczyły nam wiele ważnych i ciekawych myśli, do których z pewnością nie raz warto będzie wrócić.