Spotkanie wigilijne

20.12.2013
95 rocznica Odzyskania Niepodległości

11.11.2013

Jest taki dzień w listopadzie, kiedy szczególnie przypominamy sobie o wolności naszego kraju. Ten dzień to 11 listopada. Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez 123 lata Polacy bardzo tęsknili za wolnością. Droga, która do niej wiodła, była bardzo długa.

 

W naszej szkole tegoroczna akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się 12 listopada. Był to dzień wyjątkowy, ponieważ gościliśmy szczególną osobę, która walczyła o to żebysmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Naszym gościem honorowym był pan porucznik Tadeusz Świercz. Akademię przygotowali uczniowie z klas III – VI po opieką nauczycieli: K. Łukasik (oprawa muzyczna), M. Woźniak i M. Szmel (całość) oraz A.Bajnóg (dekoracja), M.Mlekicki (sprzęt nagłaśniający). Podczas recytacji tekstów rozbrzmiewały melodie i pieśni patriotyczne. Przypominały one burzliwą historię naszego kraju i drogę do odzyskania niepodległości. Akademia została nagrodzona dużymi brawami i bardzo podobała się wszystkim zgromadzonym. Widać było wkład pracy i zaangażowanie jaki włożyli w jej przygotowanie uczniowie. Nasz gość honorowy po akademii zwrócił się do uczniów dziękując im za pamięć o tak ważnym wydarzeniu. Powiedział co dziś oznacza bycie patriotą. To nie tylko kochanie ojczyzny, ale też praca dla niej każdego dnia i poświęcenie. Wspomniał również o swojej walce o wolną Polskę. W jego mniemaniu nie było to nic tak wielkiego, był to jego obywatelski obowiązek, w ówczesnym czasie. Podziękował również dyrektorowi i nauczycielom za to, że krzewią patriotyzm. Cyt.” Spoczywa na Państwu olbrzymia odpowiedzialność. To od Was zależy jakie będą kolejne pokolenia. Pamiętajcie o tym i nigdy nie zapomnijcie.

Na zakończenie uczniowie z panem dyrektorem i nauczyciel historii wręczyli Panu Tadeuszowi Świerczowi pamiątkowy dyplom i kwiaty.

Maciej Szmel
Nauczyciel SP w Kostowcu
Ślubowanie

14.10.2013


Te słowa rozbrzmiały w naszej szkole 14 października. Jak co roku Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy bardzo uroczyście, jest to święto pracowników oświaty, ale również i uczniów klasy pierwszej.

Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się znacznie wcześniej. Wiele wysiłku kosztowała dzieci nauka wierszy i piosenek oraz praca nad pokonaniem tremy przed występami publicznymi. Rodzice natomiast bardzo angażowali się w zapewnienie smacznego poczęstunku i nastrojowy wystrój sali.

Po wyczerpujących próbach nadszedł dzień "Pasowania na Ucznia". Słoneczna pogada w tym dniu dodawała otuchy. Dodatkowo uroczystość uświetnili zaproszeni goście. Zaszczycili nas: Wice Starosta Powiatu Pruszkowskiego – p. Agnieszka Kuźmińska, Prewodnicząca Rady Gminy Nadarzyn – p. Danuta Wacławiak, Proboszcz Parafii – ks. Krzysztof Woźniak, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Nadarzyn – p. Marcin Kaczmarczyk, Radny Gminy Nadarzyn – p. Sylwester Karolak, Przełożona Sióstr Rodziny Maryi – s. Wanda Kmiecik, dyrektor Domu Dziecka – s. Renata Murawka, s. Anna Jasek, Przewodniczący Rady Rodziców – p. Mirosław Kalisiewicz, były dyrektor szkoły Franciszek Antonik wraz z małżonką Haliną, emerytowani nauczyciele oraz rodzice.

Pierwszy punktem programu było uroczyste oddanie do użytku sprzętu nagłaśniającego, którego fundatorem była nasza szkoła i Rada Rodziców. Następnie głos oddano uczniom klasy trzeciej, którzy w imieniu wszystkich klas powitali pierwszaków w swoim gronie. Potem pierwszacy zaprezentowali swoje umiejętności recytując wiersze i śpiewając piosenki. Po programie artystycznym nadszedł czas na złożenie ślubowania. W tej doniosłej chwili uczniowie przyrzekali być dobrymi Polakami i wzorowymi uczniami. Następnie Dyrektor Szkoły Grzegorz Tyszko pasował dzieci na uczniów. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci złożyły w księdze pamiątkowej swoje podpisy w formie odcisku palca oraz otrzymały ,,Akt Pasowania Na Ucznia”. Jako pełnoprawni uczniowie naszej szkoły zostali posiadaczami legitymacji szkolnej.

Na zakończenia z ust gości padły skierowane do pierwszaków ciepłe słowa otuchy i życzenia wytrwałości w swoich postanowieniach. Pani Agnieszka Kuźmińska- starosta oraz Pani Danuta Wacławiak złożyły również życzenia nauczycielom i pracownikom z okazji Święta Edukacji Narodowej. Życzenia satysfakcji z pracy pedagogicznej przekazali także ksiądz proboszcz oraz p. Mirosław Kalisiewicz.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rodzice uczniów zaprosili gości, nauczycieli i dzieci na słodki poczęstunek i herbatkę.

Uroczystość przebiegała w bardzo miłej i życzliwej atmosferze, mamy nadzieję, że będzie miło wspominana przez wszystkich uczniów i rodziców.

Agnieszka Bajnóg

Sprawozdanie z biegów przełajowych na szczeblu gminnym

27.09.2013

W dniu 27.09.2013r. odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych z Gminy Nadarzyn w Biegach Przełajowych. W biegach wzięło udział 60 uczestników z klas IV-V-VI. Klasy IV i dziewczęta z klasy V biegli na dystansie 900 metrów, a chłopcy z klasy V oraz klasy VI na dystansie 1000 metrów. Zawody miały miejsce na boisku Orlik 2012 w Kostowcu.


Klasyfikacja końcowa:

 

MIEJSCA INDYWIDUALNE:

Klasa IV                               SP                                                          SP

Dziewczęta                                        Chłopcy 

1.Justyna Papież              N            1.Ryszard Wilner             R            

2.Gabrysia Sobczak        R             2.Karol Polański               R            

3.Maja Skowrońska       N            3. Piotr Kmera                  K

 

Klasa V                                SP                                                                  SP

Dziewczęta                                        Chłopcy 

1.Martyna Tadzik            M           1.Aleksander Gajowniczek    N

2.Aniela Osmoła              M           2.Łukasz Kalisiewicz                K

3.Ada Piotrowska            N            3. Michał Dębiński                   N

 

Klasa VI                               SP                                                          SP

Dziewczęta                                        Chłopcy 

1.Weronika Seta              R             1.Dawid Adamczyk         R

2.Wiktoria Kunicka          N            2.Kacper Karaban            R

3.Angelika Pakuła           W           3. Tymoteusz Boczoń    N

 

Klasyfikacja Generalna:----------zdobyte punkty

I -miejsce SP Rusiec -------------------------41

II -miejsce SP Nadarzyn--------------------39

III -miejsce SP Kostowiec------------------20

IV -miejsce SP Młochów-------------------18

V- miejsce SP Wola Krakowiańska--------8

 

Święto Szkoły w Kostowcu

18.09.2013

Dnia 18 września 2013 r. obchodziliśmy święto naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się odnowieniem złożenia przyrzeczeń pod portretem Patrona szkoły – św. Stanisława Kostki.

Następnie udaliśmy się do kościoła na uroczystą mszę świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz – Krzysztof Woźniak. Podczas kazania ksiądz przypomniał postać świętego Stanisława Kostki. Oprawę muzyczną mszy wykonał zespół wokalno – instrumentalny z uczniów i absolwentów naszej szkoły. Następnie po zakończeniu mszy pan dyrektor szkoły Grzegorz Tyszko w swoim przemówieniu przypomniał związek postaci świętego Stanisława z życiem od czasów przedwojennych do dnia dzisiejszego. Wspomniał też uroczystość nadania szkole imienia świętego, która odbyła się 19 września 2005 roku. Mówił uczniom o tym, że warto naśladować tego świętego, odkrywać wartości które wzbogacają nasze życie. Wyjaśnił uczniom co to znaczy „do wyższych rzeczy jestem stworzony”, zachęcał do działania zgodnie z ta znana zasadą świętego Stanisława Kostki. W swoim wystąpieniu podziękował również księdzu proboszczowi, rodzicom i nauczycielom za udział i pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

W programie obchodów Święta Szkoły nie zabrakło występu artystycznego uczniów – recytacji wierszy oraz piosenek o naszym Patronie. Po programie artystycznym odbyła się interesująca prezentacja multimedialna o św. Stanisławie Kostce. W dalszej części uczniowie uczestniczyli w grze terenowej dotyczącej życia i ideałów Patrona. Organizację i prowadzenie gry zorganizowali harcerze z naszej szkoły. Ostatnim punktem program był poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów.


Agnieszka Bajnóg
Dorota Śmigielska
Nauczycielki SP w Kostowcu